Nacionālās skaļās lasīšanas pusfināls

22. janvāris, 2018

Ogres sākumskola piedalās nacionālās skaļās lasīšanas sacensībās, kas šogad Latvijā notiek pirmo reizi. 16. janvārī skolas bibliotēkā notika sacensību pusfināls, kurā tika izraudzīts labākais lasītājs.

Ogres sākumskolas bibliotekāre Inga Biukšāne informē, ka sacensību pirmā kārta notika skolas 5. un 6. klasēs klases ietvaros. No katras klases tika izraudzīti divi labākie lasītāji, un pusfinālā cīnījās 18 labākie lasītāji.

Skolēnu uzstāšanos vērtēja žūrija – Ogres Centrālās bibliotēkas (OCB) Bērnu literatūras nodaļas vadītāja Iveta Skrebele, režisors Kārlis Lišmanis, režisora asistente Indra Tilaka, Ogres sākumskolas direktores vietniece Aija Sirsniņa, skolas bibliotekāre Inga Biukšāne.

Katram skolēnam bija dotas 5 minūtes, kurās jāiepazīstina ar sevi, izvēlēto grāmatu, jānolasa neliels šīs grāmatas fragments, jāpamato, kāpēc ieteiktu arī citiem izlasīt šo grāmatu. Žūrija skolēnu uzstāšanās laikā vērtēja uzsvara lietošanu, lasīšanas tempu, balss atbilstību sižetam, vai veidojas acu kontakts ar auditoriju, vai stāsts aizrauj auditoriju, priekšnesuma saprotamību, fragmenta izvēli.

Skolēnu izvēlētā literatūra bija ļoti dažāda. Kāds bija noskatījies filmu un vēlējās izlasīt tās stāsta pamatā izmantoto grāmatu, citu par grāmatu ieinteresējis klasesbiedrs vai bibliotēkā uzrunājis grāmatas vāks, cits grāmatu iegādājies grāmatnīcā, citam tā uzdāvināta Ziemassvētkos. Vairākus bērnus uzrunājusi izvēlētā grāmata, lasot un vērtējot grāmatas lasīšanas veicināšanas programmā “Bērnu žūrija”.

Pēc grāmatu fragmentu lasījumiem žūrija izraudzīja trīs uzvarētājus. Visi dalībnieki saņēma Diplomus, sacensību atbalstītāja, “Fazer”, sarūpētus saldumiņus un OCB suvenīrus. Pirmo vietu šo sacensību pusfinālā ieguva Viktorija Dimza (5.e klase), kura lasīja Marka Tvena grāmatas “Toma Sojera piedzīvojumi” fragmentu, otro vietu ieguva Ričards Dimants, kurš iepazīstināja ar Bertrāna Santinī grāmatu “Jārks. Briesmonis gardēdis”, 3.vietu ieguva Zane Zviedre, kura lasīja Sāras Vinmanes “Kad dievs bija trusis”. Sacensību uzvarētāja, Viktorija Dimza, maijā ar visu savu klasi dosies uz Latvijas Nacionālo bibliotēku, kur notiks sacensību fināls.

Skaļās lasīšanas sacensību organizē Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Bērnu literatūras centrs. Tajā aicināti piedalīties 11 – 12 gadus veci 5. un 6. klašu skolēni. LNB informē, ka šādas sacensības aizgūtas no Holandes, kur tās notiek vairāk kā 20 gadus.

Sacensību mērķis ir pilnveidot bērnu prasmes izvēlēties piemērotu un interesantu literatūru skaļai lasīšanai, sekmēt interesi par lasīšanu un grāmatām, saliedēt bērnus kopīgām lasīšanas aktivitātēm, kā arī veicināt lasītprieku.

Avots: Ogresnovads.lv